Oszczędna jazda samochodem

Jak zacząć jeździć eco?

Wiele szkół jazdy oprócz standardowych kursów jazdy rozpoczyna kursy jazdy eco. Podczas zajęć instruktorzy zapoznają uczestników z podstawowymi zasadami oszczędnej i ekologicznej jazdy samochodem. Oto kilka z nich:

  1. Prędkość jazdy powinna być równomierna, bez nagłego przyśpieszania czy hamowania. Dobrym wyjściem jest używanie tempomatu.
  1. Powinno jeździć się na możliwie najwyższym biegu, na najniższych możliwych obrotach. Wbrew niektórym opiniom nie ma żadnych przeciwwskazań do pomijania biegów. Nie stanie się więc nic jeśli przejdzie się od razu z trójki na piątkę.
  1. Należy wyłączać silnik, jeśli planuje się postój na dłużej niż minutę.
  1. Nie należy, a nawet nie wolno, ponieważ obecnie jest to zabronione prawnie, rozgrzewać silnika przed ruszeniem.

Więcej na temat ekologicznej i oszczędnej jazdy samochodem można dowiedzieć się podczas jednego z takich szkoleń, które trwają zwykle od 5 do 7 godzin, a ich koszt mieści się w granicach 300 zł. Można też poczytać o tym w Internecie np. na stronie: http://www.czasnafinanse.pl/budzet-domowy/artykuly/oszczedna-jazda-samochodem .

Ceny paliw idą w dół

Interesującą informacją dla wszystkich tych, którzy w eco drivingu widzą przede wszystkim szansę na obniżenie kosztów jakie przeznaczają na samochód, będzie to, że spadają ceny paliw. Jak informuje portal e-petrol.pl ceny benzyny do końca roku będą tylko spadać i coraz bardziej zbliżać się do 4 zł za litr. Jak wynika z analiz w ciągu najbliższych dni średnia cena benzyny 98-okatnowej wyniesie między 4,96 a 5,09 zł za litr, a 95-oktanowej nawet – między 4,66 a 4,79 zł za litr. Prawdopodobne są też obniżki cen autogazu, który kosztować będzie średnio między 2,40 a 2,53 zł za litr.

Ważna jest uwaga na drodze

Jednak eco driving to nie tylko ekologia i oszczędzanie, ale także bezpieczeństwo na drodze. Zarówno instruktorzy jak i poradniki ekologicznej jazdy podkreślają jak istotne są obserwacja drogi i przewidywanie zachowań innych kierowców oraz tego co może się stać. Jest to istotne ponieważ im wcześniej kierowca dostrzeże jaki manewr chce wykonać kierowca przed nim, tym ma więcej czasu na reakcję. A to oznacza, że nie będzie on musiał mocno hamować czy przyspieszać. Dodatkowo uważna obserwacja drogi pozwoli dostosować szybkość jazdy do zmieniających się świateł. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas ruszania na pierwszym biegu samochód zużywa bardzo dużo paliwa.