Jak pogodzić pracę i naukę?

Dla coraz większej liczby młodych ludzi, studia to nie tylko nauka i zabawa, ale i okres wytężonej pracy. Część z nich rezygnuje z finansowego wsparcia rodziny i samodzielnie zarabia na swoje utrzymanie. Jakie formy zatrudnienia, pozwalają na pogodzenie studiów z pracą?

Elastyczny wymiar godzin

Choć nie jest to jeszcze powszechna forma zatrudnienia, coraz więcej pracodawców godzi się na dopasowanie harmonogramu pracy do grafiku zajęć studenta. Określa on swoją dyspozycyjność i to od niej zależy ilość i termin zadań do wykonania. Taki stosunek pracy umożliwia młodym ludziom zdobywanie zawodowego doświadczenia, przy jednoczesnej edukacji w trybie dziennym. Układ prawie doskonały. Jakie są jego minusy? W bardzo wielu przypadkach studenci zatrudniani są na umowę zlecenie, w związku z czym nie przysługują im właściwie żadne świadczenia. Zarabiane kwoty często nie pokrywają wszystkich wydatków, konieczne jest więc dalsze wsparcie ze strony rodziny.

 

Praca zdalna

            Szczególnie popularna w obszarze nowych mediów: copywriterzy, graficy, czy programiści coraz częściej wykonują swoje zawodowe obowiązki w domowym zaciszu. Nie tracąc czasu i pieniędzy na dojazdy, kontaktują się z pracodawcą przy pomocy e maili i telefonów. Taka forma zatrudnienia jest dobra dla osób zorganizowanych, które potrafią zaplanować rozkład swojego dnia. Ci, którzy mają problemy z dotrzymaniem terminów, raczej się w niej nie odnajdą.

Praca dorywcza

            Możesz pracować wyłącznie w weekendy lub wieczorami, dzięki czemu nie ucierpi na tym Twoja edukacja. Możliwości jest bardzo wiele: od obsługi klientów w call center, poprzez pracę barmana czy sprzedawcy. Wybierz taką pracę, która będzie sprawiać Ci przyjemność i zaspokoi Twoje finansowe potrzeby. O możliwościach jakie daje ta forma zatrudnienia dowiesz się więcej tutaj http://www.czasnafinanse.pl/budzet-domowy/artykuly/praca-dorywcza.

Praca tymczasowa

            W jej znalezieniu pośredniczy agencja pracy tymczasowej. Pracownicy wykonują określone usługi na rzecz pracodawcy, który zgłosił zapotrzebowanie do agencji. Dodatkowe środki pozyskuje w ten sposób bardzo wielu studentów dziennych.  Elastyczny grafik pozwala im pogodzić pracę zarobkową z edukacją.  W odróżnieniu od umowy zlecenia, przy takiej formie zatrudnienia przysługuje urlop. Okres pracy tymczasowej wlicza się również do emerytury. Szukając swojego miejsca na rynku pracy, warto więc przyjrzeć się ofertom agencji pracy tymczasowej.

Praca wakacyjna

            Studenckie wakacje trwają co najmniej 3 miesiące. Niektórzy w tym czasie bawią się i odpoczywają, inni zarabiają pieniądze na cały następny rok nauki. Wyjątkowo popularne kierunki wakacyjnych wojaży zarobkowych to Norwegia, Dania i Niemcy.  Chwytając się prac dorywczych w tych krajach, można naprawdę nieźle zarobić. Wiedzą o tym studenci, którzy każdego roku podejmują się wakacyjnej pracy właśnie w tych miejscach.